A Névtelen Beavatott 
 

Ki vagy te? - kérdezte - hogy azt hiszed mindenki követni fog a pusztulásba?
Senki - feleltem - Csak egy névtelen. Sem nevem, sem rangom, sem hatalmam nem az enyém, csak reámbízott feladatok mind, miknek meg muszály felelnem…

Régen volt az már barátom, mikor a napnak, a rétnek és a szép ruháknak örülni tudtam. Rég volt az is, mikor utoljára öröm járt szívemben, nagyon rég. Rég szerettem, és rég lángoltam érzelemmel. Régen kacagtam gyermekien ártatlan dolgokon, és régen ûztem vásott kamasz-tréfákat. Mindaz, mi valaha kedves volt nekem, elmúlt, és többé nem adja vissza senki. Te sem…

Volt apám és anyám és testvéreim, volt falum hol születtem, és voltak reményeim. Voltak szép nyári esték, amikor a konyha tüzhelyén lobogott az ünnepi étel, és örültünk. Voltak hajnalok, amikor madarak hangjára ébredtem, és tudtam jó nap köszöntött ránk. Voltak telek, amikor éjjeken át nevettünk rég elfeledett históriákon.
Aztán csak a nagy keserûség talált rám egy hamu és füstszagú reggelen, és a fájdalom megannyi sebemben.
Azóta itt lakik bennem, bár testem régesrég felépült.

Ki vagyok tehát? 
Talán bosszú, talán gyilkos penge, talán süvítõ nyilvesszõ, talán az ár hulláma a tûz felé zúdulón…
Az, akinek szíve helyett csak a gyûlölet röge ver. Ha testvérem vagy ebben az érzésben, hát követni fogsz…
Társam lehetsz, de több annál nem. Soha.

Tizennégy éves voltam azon a reggelen. Mammonok találtak rám az üszkök között. Õk neveltek, és tanítottak. Tudtam, valami céljuk van velem, hisz árvát lelni azon idõkben sokat lehetett, s Õk mégis oly nagy figyelemmel gondoskodtak rólam.

Amikor a Hegyfoki Apátság falai között eltöltött kemény évek során edzett harcossá lettem, Kaldoi Hugell Saguar, az apátság könyvtárosa, egy esti hazzor alkalmával másnapra a toronykönyvtárba osztott. Örültem, mert a földeken gyán-gyökeret eggyelni sohasem szerettem, s ennek volt akkortájt épp ideje.
Novícius voltam, hát engedelmeskedtem. Másnap, mikor a nagygöncöl érinté a horizontot, s derengeni kezd a születõ nap bölcsõjében a fény, már javában készültem az aznapi feladatra. Írótollam, és kalamárisom pakoltam össze, mikor Sauguar atya megérintette a vállam:
-Llányom, arra ma nem lesz szükségünk. Öltözz fel inkább, mintha erdei célbalövésre mennél. Itt hoztam neked a felszerelést, ma ezt vedd fel. - azzal egy összecsomózott pokrócot kezdett bontogatni az asztalon.
Öreg kezei nehezen bírkóztak meg a szoros csomókkal, s minnél lassaban haladt, én annál türelmetlenül vártam, mi lehet e pokrócba tekerve.
Nem értettem, miért kell fegyverbe öltöznöm a könyvek másolásához. Azt meg felettébb nem értettem, miért nem saját holmim ölthetem magamra.
Mikor kibontá a bogokat, elibém tette azt, mit most is rajtam látsz. Egy öreg íjat, egy páncélt, és egy sisakot.
Kérdezni akartam, de leintett:
- Sss lányom! Nem most! Majd fenn! - mondta, és a fegyverekre mutaott, sürgetvén készülõdésem. Fel sem fogtam, miképp kerültem a toronykönyvtár olvasótermébe, annyira meg voltam zavarodva. Éveken át minden világos és érthetõ, nyugott és kiegyensúlyozott volt körülöttem. Elõször éreztem valamiféle félelmet az apátság falain belül. Tudtam, készülnek valamire, s tudtam, ez valahogy összefügg velem, és a fura vértel és sisakkal, ami rajtam volt.
Meglepetésemet tetézte, hogy a többnyire kihalt olvasóteremben az apátság összes mammona jelen volt mikor beléptünk, s a tekinteteik mind énrám szegezõdtek…
Nem bántóak voltak azok, hanem valamiféle átszellemültség tükrözõdött bennük. Éreztem, hogy sugárzik belõlük a remény.
- Lányom figyelj rám! - szólt Lanvinus atya, az apátság vezetõje, miközben az apátok mély búgó de folytott hangon belekezdtek a questra languin deamor et brakon kezdetû imába. A Tuaqor fû kesernyés illata lengett át a kis helységen, aminek a közepén kialakult körben én maradtam egyedül. Segítségkérõen pillantottam Hugell atyára, de Õ már bódulatban imátkozott. Körülnéztem, de csak lehajtottfejû mormoló apátokat láttam, akik a mély hangvételû ima dallamára mintha imbolyognának.
- Figyelsz? -- csattant ostorként a felszólítás.
- Igen atyám - feleltem, s éreztem, mintha a füst mámora letépné végtagjaim, Ott lebegtek megszokott helyükön, s maguktól mozogtak az egyre erõsödõ énekhangok ritmusára.
 
questra languin deamor… 

- Nézz most fel! - hallottam valahonnan a távolból. Mire tudatosult volna bennem, hogy fel kell néznem, már meg is tettem. Mélyen magambaszívtam a bódító füstöt, s már csak az énem létezett, és az égbolt a fejem felett.

languin deamor tuaqor tesanah…

Akkor álmot láttam. Magamat láttam, ahogy társaimmal harcolok. Láttam tekinteteikben a tiszteletet, s láttam az ellen férgeinek szeméban a félelmet. Éreztem, hogy hatalmam van felettük, mintha meg tudnám õket bûvölni. Tudtam, íjam idegének minden pendülésére valahol egy undok halálhörgés lesz a felelet. S tudtam, hogy gyõzni fogok.
Aztán láttam magam a földön heverve. Látszott, pillanataim vannak csak még a hosszú út elõtt. Láttam, hogy harcostársaim szemében a gyõzelem feletti örömöt elborítja a fájdalom.
- Jõjj! - szóltam magamhoz. - Ne félj, én halok meg, de Te élni fogsz. Pink Sonja vagyok, s Te is az vagy e perctõl, mert rád hagyom, amim van, a nevem és a rangom. Mást nem adhatok, csak a gyûlöletet a Gonosszal szemben, ami eggyékovácsolt bennünket. Jó mammonjaim tudják majd mikor jön el a Te idõd Pink. Az enyémnek immáron vége. 

Aztán felébredtem. Az égbolt és a látomás eltûnt a kis terembõl. Ott áltam, a kör kellõs közepén, kezemben ugyanaz az íj, mellemen ugyanaz a vért és fejemen ugyanaz a sisak, mint akkor.
Lanvinus atya térdelt elõttem:
- lányom, Pink Sonja! Hát eljött a Te idõd…-